17. 2. 2014.

Banana




Poreklo:

    Poreklo banana, potiče iz Indije, a arapski trgovci su je preneli u Afriku. Danas se gaji i u Centralnoj i Severnoj Americi, mada neke države pokušavaju da ih uzgajaju i na veštački način, poput Slovenije, koja je nedavno uspela u tome.

Vrste:

    Postoje brojne vrste banana, ali su najomiljene nama poznate žute banane. Uz to postoje i egzotične - baby banane; zelene guinea banane koje se koriste poput krumpira; manzano banane koje su kratke i deblje, kad sazriju su crne boje, a okus je čudna mješavina banane, jagode i jabuke; te mnoge druge.Jestive plodove daju banane iz roda Musa. Rod Musa sadrži preko 50 različitih vrsta banana (od kojih neke daju jestive a neke nejestive, bezukusne, brašnaste plodove pune semena). Postoji takođe i jako puno sorti od svake vrste, te hibrida između vrsta.

Banana u ishrani

Nutritivni sastav:

    Nutricionistički gledano, to je veoma vredan plod. Sadrži puno vitamina i minerala, od kojih je dobro spomenuti fosfor, mangan, magnezijum, kalijum, vitamin A, B6, folnu kiselinu i vitamin C.

Banana (100g):

Kalorija 89 (373.8 kJ)
Ukupno masti   0.3g
Zasićene masti  0,1g
Holesterol          0mg
Natrijum             1mg
Ugljinihidrati      22.8g
Dijetalna vlakna               2.6g
Šećeri   12.2g
Proteini               1.1g
Kalcijum              5mg
Kalijum 358mg 

Lekovito dejstvo:

Banana može koristiti u lečenju sledećih bolesti i tegoba:
avitaminoza
akne
anemija
bolesti srca
bronhitis, prehlade i grip
gojaznost
gorušica
gubitak koncentracije
depresija
dijabetes
zatvor
impotencija
infarkt
jutarnja mučnina
jačanje imunološkog sistema
kašalj
mamurluk (frape od banane)
moždani udar,itd.
Zbog visokog sadržaja vitamina B, banane su pogodne za umirivanje nervnog sistema. One sadrže i dosta kalijuma , što može smanjiti rizik izlivanja krvi u mozak i balansa vode u organizmu. Banana pomaže kod visokog krvnog pritiska, poremećaja rada creva, alkoholizma, čira, hemoroida, kolitisa, lošeg varenja, reumatoidnog artritisa, srčanih smetnji i bolesti zavisnosti. Dobra je za creva, slezinu, stomak i organe za varenje.

Zanimljivosti:

    Naučnici su ustanovili da 2 banane dnevno mogu smanjti visok krvni pritisak za 10% nedeljno.
Pojedite bananu pre spavanja - ona pomaže kod nesanice, jer sadrži triptofan, supstancu koja podstiče proizvodnju serotonina u organizmu koji smiruje.


4. 2. 2014.

Japanska jabuka / kaki



Volim isprobavati novu hranu, nove ukuse, naročito me privlači egzotično voće. Svaki put kad sam u mogućnosti probam nešto novo. Danas je na  red došla i japanska jabuka.

Već neko vreme slušam ljude kako mi pričaju o ovom voću a ja nikako da ga probam jer su mi rekli da ako nije jako zrelo da je oporo, pa sam bila malo skeptična. Danas sam našla divne jako zrele i odlučila ih probati. To je ljubav na prvi zalogaj, mmmmm slatko voće koje se topi u ustima. Stvarno nešto posebno. Samo dobro pazite kad ih nosite kući ako su jako zrele jer su jako osetljive.

I sad malo činjenica o ovom divnom voću: 

Ova izuzetno zdrava voćka (latinski naziv: Diospyros kaki) je veoma bogata vitaminom C, pa jača imunitet.

Sadrži tri grama biljnih vlakana (to je preko 10 procenta dnevnih potreba). pomaže i u snižavanju nivoa holesterola i u regulisanju varenja. Sadrži veliku koričinu fruktoze, pa se preporučuje i u ishrani onih koji imaju povišen nivo šećera u krvi.

Japanska jabuka je posebno bogata flavonoidima, a naročito kvercetinom, što je čini poželjnom namirnicom u prevenciji kardiovaskularnih oboljenja. Zahvaljujući flavonoidima, ona štiti organizam i od štetnih uticaja radikala.

U istočnoj tradicionalnoj medicini, koristi se kao pomoć u lečenju upale creva, hemoroida, bolesti želuca, bolesti jetre i žuči (protiv masne jetre i slabog izlučivanja žuči, jer stimulise rad jetre). Prirodni je laksativ, a poseduje i antibakterijska i antibiotska svojstva. Takođe može da pomogne da se snizi visoka telesna temperatura i da se ublaže valunzi.


Kaki u prehrani

Kaki se jede kad je skroz dozreo i intenzivne je boje, konzistencija mu je tada mekana, poput želea. Okusom je blizak vrlo slatkoj kajsiji sa glatkom, skliskom teksturom.

Od ploda kakija može se pripremiti sok i džem, ili se može koristiti u voćnim salatama, sladoledima. Neke se sorte koriste kao sastojak torta, kolača, muffins-a i pudinga.


2. 2. 2014.

Ako želiš promeniti svoje telo, moraš prvo promeniti svoj um



Čitam po facebooku motivacijske postere za mršavljenje i naiđem na jedan koji me potakne na razmišljanje, a on glasi ovako: "Ako želiš promeniti svoje telo, moraš prvo promeniti svoj um"

Iz svog dosadašnjeg iskustva u mršavljenju znam da je to tačno. Mnogi ljudi postavljaju pitanje zašto?

Ukoliko ne promeniš svoj odnos prema hrani teško je da će promena koju sada radiš biti trajna.
Ovo se naročito odnosi na one ljude koji su emocionalno povezani sa hranom, ja sam nažalost jedna od njih.. :(

Morate shvatiti zašto posežete za hranom i koji su to trenuci kada niste bili gladni a opet ste posegnuli za keksima, grickalicama i ostalim nezdravim namirnicama. Šta je vaš okidač? 

Moj okidač su ljutnja, bes, razočaranost gotovo sve negativne emocije. Ja u svojoj glavi povezujem sve te emocije sa hranom. Trebalo mi je dosta godina da to shvatim i još uvek se uvatim da me moje emocije vode u frižider, nekad uspem da kažem sama sebi ne,ali nekad mi to ne polazi za rukom.

Svi smo mi živa bića i svako od nas radi greške, bitno je samo čak iako danas pokleknemo sutra treba da se dignemo još jači i odlučniji da promenimo svoje telo a time i svoj život. Zaboravite na sve ili ništa! Put prema uspehu nikad nije ravan, uvek će biti uspona i padova, bitno je nakon pada ustati!



Vežbe na našem jeziku



Za sve one koji odluče u toplini svoga doma da vežbaju evo nekoliko kompletnih treninga na našem jeziku. Uskoro očekujte još treninga kako na našem jeziku tako i na engleskom.



Katarina Sreckovic - Pilates



Renata Sopek - Kritične zone 





Renata Sopek - Plesovi kondicije